Potřebujete odbornou radu nebo doporučení? Napište nám.
Nezisková organizace SOFA odstartovala projekt Signály před čtyřmi lety na Mostecku. Na základě tohoto úspěchu následně rozšířila účinné nástroje v podpoře ohrožených dětí a uprchlíků do Chomutova, Litvínova, Lysé nad Labem, Slaného a Brna s cílem podpořit jejich duševní zdraví a psychosociální potřeby.
10. prosince 2024
Propojení know-how odborníků ze všech pedagogických fakult veřejných vysokých škol v ČR je nyní oficiálně podporováno MŠMT pod vedením organizace SOFA. Diskuze nad aktuálními obsahy studijních programů a výzkumně ověřenými přístupy pomůže v budoucnu více strukturovat obsah a souvislosti ve vzdělávání.
21. října 2024
Organizace SOFA díky dobré praxi z ČR i zahraničí dlouhodobě poukazuje na význam prevence v podpoře ohrožených dětí a jejich rodin včetně té psychosociální. Absence včasné podpory v dětství má negativní dopady na zdraví, sociální či ekonomickou situaci v dospělosti a také na státní rozpočet. Přinášíme data, která poukazují na ekonomické důsledky nedostatečné prevence.
12. června 2024
27. května 2024
Organizace SOFA nabízí vzdělávání v trauma respektujícím přístupu (e-Lektra, PorT a STRONG), jehož zavedení pomáhá posilovat odolnost dětí a účinně předcházet jejich náročnému chování.
25. dubna 2024
Organizace SOFA nově pomáhá ohroženým dětem v Lysé nad Labem, ve Slaném a v Brně.
30. ledna 2024
Důraz na duševní zdraví a wellbeing se do školní výuky dostává velkou revizí Rámcových vzdělávacích programů.
17. ledna 2024
Ucelený e-learning reaguje na situaci v českých školách, které čím dál častěji hledají způsoby, jak pracovat s dětmi s traumatem a posilovat jejich odolnost.
30. listopadu 2023
Tuzemským školám pomáhá se zavedením systému rozvíjejícího péči o školní prostředí nezisková organizace Society for All (SOFA). Díky výzkumně ověřeným postupům tak mohou pedagogové u žáků podpořit žádoucí chování a duševní zdraví. Systém PBIS (Positive Behavioral Interventions and Supports) využívají základní a střední školy po celém světě. Své zkušenosti s ním představili na konferenci v Praze mimo jiné odborníci z USA, Finska a Norska.
7. listopadu 2023
Okolo dvou set lektorů a lektorek letos prošlo školením programu Blízké vztahy bez násilí, který je určený po teenagery. Na šíření programu spolupracují organizace SOFA, Alternative to Violence a Úřad vlády ČR.
3. října 2023
Společná tisková zpráva k iniciativě #NebermeŠkolámAsistenty. Upozorňujeme v ní na nedostatky navrhovaných změn ve financování asistentů pedagoga.
14. září 2023
Tisková zpráva k rozšiřování projektu Signály do dalších regionů. První mezioborová konference se konala v Ústí nad Labem.
13. září 2023
SOFA podporuje iniciativu Za bydlení ve snaze zajistit dostatek peněz pro sociální služby. Aktuálně hrozí jejich omezování. Více si přečtěte v tiskové zprávě.
20. července 2023
Tisková zpráva k představení pomůcek pro včasnou identifikaci ohrožených dětí. Tragické příběhy týraných a zanedbávaných dětí často začínají tím, že dospělí přehlédnou jejich volání o pomoc.
13. června 2023
Tisková zpráva k rozšíření projektu Signály do dalších měst a oznámení spolupráce s UNICEF. Díky partnerství s UNICEF se teď za účelem podpory zranitelných dětí, včetně dětí z Ukrajiny, rozšíří do Litvínova, Chomutova a výhledově i dalších měst ve Středočeském a Jihomoravském kraji.
26. května 2023
Tisková zpráva ke spuštění nového programu prevence násilí v blízkých vztazích. Program cílí na teenagery a využívá film Všude dobře, doma nejlíp?.
8. března 2023
Tisková zpráva: Asistenti pedagoga mohou v budoucnu chybět tam, kde jsou nejvíce potřeba. Nový systém financování asistentů pedagoga, který navrhuje ministerstvo školství, zásadně ovlivní malotřídky, menší školy a školy s vyšším počtem dětí se speciálními vzdělávacími potřebami.
15. února 2023
Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) mění po jedenácti letech působení název i vizuální identitu. Od února 2023 vystupuje ČOSIV pod názvem Society for All (SOFA). Nové pojmenování lépe vystihuje široký záběr nevládní neziskové organizace, jejímž původním cílem bylo podpořit v Česku společné vzdělávání a omezit praxi vylučování dětí se speciálními vzdělávacími potřebami z hlavního vzdělávacího proudu i ze společnosti
10. února 2023
Jak na wellbeing ve školách?
6. září 2022
Pocit bezpečí a přátelské klima ve školách pomůže rozvoji dětí a ulehčí práci pedagogům.
23. června 2022
Učitelé, sociální pracovníci, ale i policisté a další profese dostanou nový nástroj, jak včas rozpoznat ohrožené dítě.
2. května 2022
Organizace Society for all radí učitelům i rodičům, jak změnit rozkazy a zákazy v pozitivní komunikaci s dětmi. Ta přispívá k většímu klidu, pohodě, důvěře a nakonec i k požadovanému chování. Šéfka organizace Lenka Felcmanová v rozhovoru pro Deník vysvětluje, jak tato změna stylu funguje.
10. září 2024
Světová zdravotnická organizace (WHO) upozorňuje na velké množství traumat v životě českých dětí. Nejčastějšími bývá rozchod rodičů, domácí násilí, šikana nebo sociální izolace. Učitelé, neziskové organizace i ministerstva teď řeší, jak ohroženým dětem pomoct.
29. dubna 2024
Organizace SOFA se s finanční podporou Evropské komise věnovala vývoji kurzu a metodických materiálů zaměřených na zavádění trauma respektujícího přístupu pro pracovníky ve vzdělávání a sociální oblasti.
26. dubna 2024
Chcete pro děti nejlepší možné vzdělání? A co dát takovou šanci všem dětem? „Skvělým příkladem pro nás může být Estonsko, kde se školství řídí na základě dat a ne jen dojmů. U nás mají hlavní slovo křiklouni. Jestli zavedená změna měla efekt nebo ne, nikdo nezkoumá,“ ukazuje na problém Lenka Felcmanová, spoluzakladatelka a předsedkyně organizace Society for All (SOFA).
Odebrali jí už sedm dětí a nyní se v ústavní péči ocitly další tři. Žena s nimi po odchodu od partnera přebývala v chatce s dalšími čtyřmi lidmi. Podle odbornice vyvolávají v dětech takové prožitky pocit permanentního ohrožení.
23. dubna 2024
Podle Lenky Felcmanové z organizace SOFA, která se zaměřuje mimo jiné na pomoc ohroženým dětem, se lze setkat s traumatizovaným dítětem prakticky v každé školní třídě.
„S traumatizovaným dítětem se můžeme setkat prakticky v každé školní třídě,“ řekla Felcmanová. Připomněla studii, která mapuje četnost negativních zkušeností z dětství, jež byla v Česku realizována v roce 2017. Ve skupině 25 osob ve věku do 18 let se podle této studie s alespoň jednou negativní zkušeností z dětství setká 16 lidí, uvedla Felcmanová.
S traumatizovaným dítětem se učitelé setkají prakticky v každé školní třídě. Na dnešní tiskové konferenci, která se zaměřila na trauma u dětí a jeho projevy, to řekla předsedkyně neziskové organizace Society for All (SOFA) Lenka Felcmanová. Učitelé i další pracovníci s dětmi a mládeží mají podle ní obrovskou možnost přispět k zotavení dětí z traumatu.
Podívejte se, jak téma pokryla Česká televize, iDNES.cz nebo odborná a lokální média.
4. března 2024
Podívejte se na výstupy v Českém rozhlase (Radiožurnál, Vinohradská 12), v Lidových novinách nebo na platformě Eduin.cz.
27. února 2024
25. února 2024
22. února 2024
V pořadu Studio 6 víkend České televize shrnula předsedkyně SOFA aktuální data k inkluzi v českém vzdělávacím systému.
3. února 2024
Téma objevování a rozvíjení silných stránek u dětí přiblížila pro lifestylový časopis Glanc pedagožka SOFA, Klára Kujanová.
31. ledna 2024
Stále více dětí se v životě necítí v pohodě a v klidu. Upozorní na to Týden pro wellbeing ve škole.
Téma pokryla celostátní i oborová média.
20. ledna 2024
Rodiče nejnáročnějších dětí nejvíc potřebují ze školy dobré zprávy, říká finská učitelka
10. ledna 2024
Jak podpořit děti, studenty, ale i dospělé se s mimořádnou událostí vyrovnat a jak s nimi o ní mluvit? Tématu se v online rozhovoru věnovala naše předsedkyně Lenka Felcmanová.
22. prosince 2023
Několik doporučení připomněla pro Události ČT předsedkyně SOFA, Lenka Felcmanová.
O ohrožených dětech i nabídce pomoci formou online kurzů. S projektovou manažerkou organizace SOFA, Terezou Svačinovou, mluvila redaktorka Deníku, Andrea Cerqueirová.
7. prosince 2023
Rozhovor s vyšetřovatelem a hlavním metodikem pro mravnostní kriminalitu na Policejním prezidiu, Jaroslavem Hrabálkem. Připravila redaktorka Alžběta Šimková.
5. prosince 2023
Nový e-learning zaměřený na podporu dětí s traumatem má pomoci učitelům i dalším profesionálům, kteří pracují s dětmi nejen ve školním prostředí. Jeho absolvování je zdarma.
3. prosince 2023
Obavy SOFA z dalšího návrhu na snížení rozpočtu po stávce ve školách shrnula předsedkyně organizace, Lenka Felcmanová.
Tak přesně to jsou úkoly pro pozici case manažera, kterou jsme úspěšně otestovali v projektu Signály. Tématu s v Televizních novinách věnovala redaktorka Dominika Zelenková.
29. listopadu 2023
V dnešní Snídani na TV Nova promluvila na toto téma terapeutka, odbornice na dětské duševní zdraví a lektorka Akademie SOFA, Helena Opletalová.
Co pro něj znamená termín „náročné chování“? Proč mu záleží na chování na školních chodbách? A vyplatí se vůbec zavedení systému PBIS na škole?
22. listopadu 2023
Tématu se věnovala reportáž v hlavních večerních nedělních zprávách na CNN Prima News dne 19. 11. 2023 od 18:55. Začíná v 26:15.
20. listopadu 2023
Za lepší ochranu dětí v online prostoru bojují mimo jiné kriminalista Jaroslav Hrabálek a předsedkyně SOFA, Lenka Felcmanová.
3. listopadu 2023
Reportáž k chystané novele školského zákona začíná ve 04:16, svůj názor v ní vyjádřila také předsedkyně SOFA, Lenka Felcmanová.
30. října 2023
Možné obavy z dopadů chystané novely školského zákona do každodenní praxe škol shrnula pro iDNES.cz předsedkyně SOFA, Lenka Felmanová.
29. října 2023
Návrh ministerstva spravedlnosti o nepřijatelnosti tělesného trestání dětí komentovala pro Deník manažerka advokačního týmu SOFA, Lenka Hečková.
28. října 2023
O práci sociální pracovnice Kamily Michálkové natáčela v mosteckém Chanově redaktorka ČT Petra Musilová.
24. října 2023
O péči a prevenci ve školách promluvili v pořadu České televize odborníci z Týmů duševního zdraví.
10. října 2023
Živý vstup Lenky Hečkové, manažerky advokačního týmu SOFA, o důležitosti pedagogické asistence ve vysílání České televize.
27. září 2023
O inkluzivním vzdělávání, wellbeingu a nutnosti sociálních pracovníků ve školách promluvila v podcastu Dobro skladem předsedkyně a spoluzakladatelka SOFA, Lenka Felcmanová.
26. září 2023
Návrh na změny pravidel pro přidělování asistentů pedagoga by se měl změnit. Hrozí, že o asistenty přijdou děti, které je potřebují, varuje ve vysílání Českého rozhlasu Lenka Felcmanová.
O rovných příležitostech ve vzdělání nebo systému pozitivní podpory chování (PBIS) mluvila předsedkyně SOFA Lenka Felcmanová v rozhovoru pro časopis Reportér.
19. července 2023
Známka není všechno. Podstatné je ocenit děti za celoroční úsilí, říká Lenka Felcmanová v podcastu webu Maminka.
27. června 2023
Předsedkyně SOFA Lenka Felcmanová v rozhovoru pro ČT seznámila diváky s e-learningem Jak rozpoznat dítě v ohrožení? a kartami KID.
21. června 2023
Jak ve třídě nastolit pozitivní atmosféru a předcházet náročnému chování u žáků? O zavádění pozitivní podpory chování (PBIS) do škol si redaktoři měsíčníku Průvodce společným vzděláváním povídali s Annou Kubíčkovou, koordinátorkou expertního týmu PBIS.
2. června 2023
Reportáž České televize o pilotním screeningu psychosociální zátěže matek v porodnici, který realizujeme v projektu Signály.
22. května 2023
Média informují o mezinárodní konferenci Trauma respektující přístup jako klíč k podpůrnému prostředí ve škole, která se konala 10. 5. 2023
16. května 2023
Média si všímají našeho stanoviska k novele školského zákona, která mění financování a způsob přidělování asistentů pedagoga. Článek publikovaný na webu novinky.cz.
11. května 2023
Rozhovor vyšel v dubnovém čísle měsíčníku Průvodce společným vzděláváním.
20. dubna 2023
Česká televize znovu otevírá téma parametrizace asistentů pedagoga v Událostech v regionech. Za SOFA se k dopadům novely školského zákona vyjadřuje Lenka Felcmanová.
12. dubna 2023
Rozhovor s Oleksandrou Moshninovou, psycholožkou v projektu STRONG, o integraci ukrajinských dětí v Ostravě-Porubě. Článek byl publikován v dubnovém čísle měsíčníku PRO města a obce.
3. dubna 2023
ODKLADY ŠKOLNÍ DOCHÁZKY. Proč a jakým způsobem? Kdy je vhodné o odkladu uvažovat a kdy naopak vhodný není? Tomu se věnovala naše předsedkyně Lenka Felcmanová ve Studiu 6 v České televizi.
23. března 2023
Jaké mají zkušenosti se zaváděním systému PBIS na základní škole v Zelenči u Prahy? Přečtěte si článek o systému PBIS, který vyšel na idnes.cz.
11. února 2023
Co je to systém PBIS a jakou podporu školám můžeme nabídnout? O tom psali v článku na serveru novinky.cz.
27. ledna 2023
Jako když zároveň sešlápnete brzdu a plyn se někdy mohou cítit dospívající kluci a holky. Kromě toho, že sami procházejí důležitou vývojovou krizí, vnímají i aktuální společenské krize. I proto je výskyt duševních problémů u dospívajících častější. Co s tím? Předsedkyně ČOSIV Lenka Felcmanová v pořadu Sama doma srozumitelně popsala problém i možná řešení.
17. října 2022
Wellbeing ve škole lze popsat jako stav, kdy se do školy těším. Vím, že mě tam čekají výzvy, ale důvěřuji si, že je zvládnu. A co školy dělají pro to, aby tohoto pocitu dosáhli jejich žáci?
30. srpna 2022
Jak v praxi probíhá zavádění systému pozitivní podpory chování (PBIS) v ZŠ Chanov popisuje ředitelka školy a další členové implementačního týmu.
4. června 2022
Co je to PBIS aneb systém pozitivní podpory chování? Anna Kubíčková představuje pilotní projekt, který bude probíhat na vybraných základních školách v ČR.
27. května 2022
+420 730 862 526