Preventivní program SOFA učí teenagery rozpoznat zdravé vztahy

3. října 2023

Praha, 03-10-2023 - Co znamená násilí ve vztahu a jak se chovat, když se ho někdo dopouští, učí teenagery preventivní program Blízké vztahy bez násilí. Od začátku roku 2023 se s programem seznámily více než dvě stovky odborníků a odbornic, kteří se věnují práci s dětmi. Na jeho rozšíření spolupracují nezisková organizace Society for All (SOFA), Odbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR a norská organizace Alternative to Violence (ATV). 


Partnerské násilí se ve velké míře objevuje již v prvních vztazích. Studie uvádějí, že s ním má zkušenost 30-40 % mladých lidí. Cílem programu je téma otevřít v bezpečném prostředí a podpořit přemýšlení dospívajících o projevech lásky, komunikaci a vyjadřování emocí.  


„V programu využíváme film, který zobrazuje modelový případ přenosu násilného chování mezi generacemi. Ukazuje, jak je naše chování k druhým ovlivněné tím to, co sami zažíváme, přibližuje pocity oběti a připomíná, že násilí nemá jen fyzickou podobu,” přibližuje speciální pedagožka Lenka Felcmanová z organizace SOFA. 


Dánský film Všude dobře, doma nejlíp? mohou využívat pouze proškolení lektoři a lektorky. Těch je v Česku aktuálně kolem dvou stovek. Přibližně polovina z tohoto počtu se účastnila závěrečného školení, které se konalo v polovině září v Praze. Vedly ho klinické psycholožky z norského terapeutického centra Alternative to Violence (ATV) Jannicke Stav a Barbora Jakobsen. 


 „V naší praxi se setkáváme s dospělými, kteří se dopouštějí násilí nebo jsou násilí vystaveni a prožili s násilím celý život. O násilí ale mluví poprvé s námi. To bychom chtěli změnit, protože víme, že násilí se dá zastavit, pokud o něm mluvíme a začneme s ním pracovat dříve, než mladí lidé začnou zakládat nové rodiny,“ uvedla Barbora Jakobsen, klinická psycholožka, Alternativa násilí, Norsko.  


Program Blízké vztahy bez násilí je vhodný pro všechny základní a střední školy, ale hodí se i pro dětské domovy, nízkoprahová centra a další sociální služby pracující s mladistvým. 


„Máme již první zpětné vazby z míst, kde jsme program představili. Ukazuje se, že děti jsou pak schopné lépe reagovat například když vidí, že někdo z vrstevníků je vystaven vztahovému násilí,” uvádí Lenka Felcmanová. Jsme připravení podpořit další šíření. Kamkoliv po České republice můžeme vyslat kvalifikované lektory, kteří budou pracovat přímo s dětmi nebo proškolí přímo pracovníky dané instituce,” doplňuje. 

 

Kontakt pro média:  

Martina Špittová | martina.spittova@so-fa.cz | +420 730 862 526

 

 

Society for All (SOFA)  

Jsme nezisková organizace Society for All (SOFA). Už více než dekádu konzistentně a usilovně pracujeme na změnách, díky kterým je stále více škol, v nichž všechny děti zažívají přijetí a úspěch. Bez ohledu na startovní podmínky dostávají šanci stát se sebevědomými dospělými, kteří znají svou cenu a místo ve společnosti.  



Používáme cookies, abychom zlepšovali naše služby a web správně fungoval. Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním cookies, stačí kliknout na „PŘIJMOUT VŠE”. Děkujeme.

Aby naše stránky fungovaly.

Abychom si pamatovali košík, vaše přihlášení.

Abychom věděli, co na webu děláte a co zlepšit.

Abychom vás neobtěžovali nerelevantní reklamou.