Rodičovské kompetence

Rodičovské kompetence-image

Zaměřujeme se na podporu rodičovských kompetencí pečujících osob, tak aby skrze vlastní sebepoznání porozuměly svým dětem, dokázaly naplňovat jejich potřeby.

O tématu

Rodičovské kompetence jsou klíčové pro vytváření bezpečného rodinného prostředí. Jedná se o kombinaci vědomostí, dovedností, schopností a postojů pečujících osob, které umožňují naplňovat potřeby dítěte a podporují jeho harmonický vývoj.

Rodiče, kteří sami vyrůstali v dysfunkčním prostředí nebo v ústavní péči, ve svém životě neměli dostatek příležitostí poznat, jak k dítěti vhodně přistupovat a zajišťovat jeho potřeby. Zkušenosti odborníků v psychosociálních službách ukazují, že pečující osoby z řad jejich klientů většinově chtějí svému dítěti poskytovat tu nejlepší péči, ale nevědí jak.

Výsledkem pak může být soudní řízení a odebrání dítěte z rodiny. Touto vyčerpávající zkušeností si u nás ročně projde až 2000 dětí, přičemž nemalá část z nich končí v zařízeních ústavního typu. Vzniká tak bludný kruh ústavní péče, kdy děti rodičů, kteří vyrůstali v ústavní péči, v ní samy končí. Programy zaměřené na zvyšování rodičovských kompetencí mohou tento kruh přerušit.

Podstatnou součástí těchto programů musí být sebepoznání a sebezkušenost pečujících osob, například skrze témata, jako je všímavost vůči sobě samému a svému prožívání, chování a potřebám. Namístě je seznámení se základními poznatky z oblasti neurověd, práce s teorií citové vazby či teorií lidských potřeb. Důležitou roli zde má i téma osobního wellbeingu rodiče.