Úspěšný projekt Signály působí s podporou UNICEF již v sedmi lokalitách, nyní se představí v Olomouci
10 December 2024
→ Projekt Signály je příkladem efektivní mezioborové spolupráce v podpoře ohrožených dětí
→ Po úspěšném zavedení na Mostecku se Signály rozšířily do Chomutova, Litvínova Slaného, Lysé nad Lbem a Brna
→ Organizace SOFA si klade za cíl v těchto lokalitách podpořit zranitelné děti včetně uprchlíků z Ukrajiny, odborníky, kteří s nimi pracují, a zároveň podpořit rodiče v riziku selhání v péči o děti v rozvoji rodičovských kompetencí
Olomouc, 10. prosinec 2024 – Nezisková organizace SOFA odstartovala projekt Signály před čtyřmi lety na Mostecku. Na základě tohoto úspěchu následně rozšířila účinné nástroje v podpoře ohrožených dětí a uprchlíků do Chomutova, Litvínova, Lysé nad Labem, Slaného a Brna s cílem podpořit jejich duševní zdraví a psychosociální potřeby.
Projekt Signály koordinovaně propojuje lokální aktéry, kteří přicházejí do kontaktu s dětmi, ať už jsou to učitelé, sociální pracovníci, zdravotníci nebo policie, a pomáhá jim ve sjednocení přístupu k včasné identifikaci a podpoře ohrožených dětí. Důraz je přitom kladen na duševní zdraví a psychosociální podporu tak, aby se zajistila komplexní reakce na jejich potřeby. Rozšíření Signálů z Mostu na podporu uprchlíků a dětí v nouzi do dalších regionů realizovala organizace SOFA za podpory UNICEF.
„Pokud proškolíme jednotlivé odborníky ve včasné identifikaci ohrožených dětí a mezioborové spolupráci, budou umět zachytit a podpořit děti včas. Díky tomu se situace dětí nebude dále zhoršovat a k řešení nebude potřeba tolik specialistů nebo dokonce odebrání dítěte z jeho rodiny. Organizace SOFA těží ze zkušeností, které v uplynulých letech získala v rámci pilotní fáze projektu na Mostecku. Také v dalších lokalitách si klade za cíl úspěšné zavedení regionální mezioborové platformy a dalších nástrojů včasné pomoci ohroženým dětem,“ jak vysvětluje předsedkyně SOFA, Lenka Felcmanová.
Díky partnerství organizace SOFA s UNICEF byla více než 82 000 dětem a pečovatelům poskytnuta duševní a psychosociální podpora. Projekt Signály zajišťuje, že úsilí o včasnou intervenci je doplněno komplexní péčí o emocionální pohodu a wellbeing ohrožených dětí.
„Duševní zdraví a psychosociální podpora jsou nezbytnou součástí preventivních služeb pro děti uprchlíků, aby překonaly trauma z vysídlení a měly možnost se dále rozvíjet a prospívat. Ve spolupráci s partnery se UNICEF zavazuje podporovat rozšiřování služeb prevence a podpory duševního zdraví pro uprchlíky a všechny ostatní děti v nouzi na lokální úrovni,,“ uvedla Yulia Oleinik, Head of the UNICEF Refugee Response Office in the Czech Republic.
Doporučení PAQ Research pro ORP Olomouc
Výzkumná nezisková organizace PAQ Research přináší data k pochopení problémů Česka a designu klíčových reforem. Usiluje o kvalitní vzdělávání, větší sociální mobilitu a funkční stát.
Aktivity projektu Signály jsou v souladu s doporučeními společnosti PAQ Research pro ORP Olomouc i další ORP v kraji. Zlepšovat výsledky vzdělávání mohou dle PAQ Research pomáhat konkrétní kroky a opatření, mimo jiné i ty, které jsou realizovány v projektu Signály.
Například by aktéři podpory dětí v území (školy, sociální a zdravotní služby, OSPOD, poradenské služby aj.) měli vzájemně více spolupracovat a pravidelně se potkávat. Neprospívající či jinak ohrožené žáky by měli aktéři podpory umět identifikovat a podpořit včas, tedy ještě předtím, než se jejich problémy rozvinou. OSPOD a školy by si navzájem měly vyjasnit svoje pravomoci a sdílet informace. Zřizovatelé by měli podporovat zajištění pozic podpůrných pracovníků (výchovných poradců, asistentů pedagoga a dalších) ve školách a jejich vzdělávání v účinných přístupech k podpoře dětí. Kompletní zprávu mapující výzvy, možnosti zlepšení a doporučení pro vzdělávání a sociální situaci v regionu najdete zde.
Problémy dětí se v regionech liší
V některých lokalitách jsou více než problémy spojené se sociálním znevýhodněním řešeny ty spojené s duševním zdravím a situace, které mohou přispívat k jejich rozvoji. Mezioborové platformy zde s podporou organizace SOFA řeší například náročné rozvody a výskyt konkrétních obtíží v duševním zdraví, jako jsou sebepoškozování, poruchy příjmu potravy či závislosti na jiných než návykových látkách.
Podpora dětí uprchlíků z Ukrajiny a její rozšíření do regionu je jedním z nejdůležitějších bodů programu, zejména ve větších městech. Tyto děti můžeme považovat za ohrožené z důvodu traumatických zkušeností spojených s válkou a nuceným vysídlením.
0rganizace SOFA ve spolupráci s klíčovými ministerstvy a renomovanými odborníky v projektu Signály vytvořila a v praxi ověřila nástroje podporující včasnou identifikaci ohrožených dětí. Jedním z nich je praktický nástroj k včasnému odhalení ohrožených dětí, takzvaná Karta KID („Kooperace, Identifikace, Důvěra“), která je v současné době ve spolupráci s ministerstvy šířena mezi pedagogy, sociální pracovníky, zdravotníky, policisty a hasiče. Karta KID je k dispozici také v ukrajinštině.
V neposlední řadě byly v projektu Signály vytvořeny metodické příručky ke kartě KID nebo praktický e-learning určený odborníkům, kteří pracují s dětmi. Je dostupný zdarma na webu www.kartakid.cz. Organizace SOFA dále pravidelně pořádá konference, semináře či workshopy na téma včasné identifikace a podpory ohrožených dětí. Rozšíření projektu Signály z Mostecka do dalších regionů bylo podpořeno UNICEF. Cílem organizace SOFA je zavedení modelu koordinace mezioborové spolupráce ověřeného v projektu Signály v celostátním měřítku jako součást reformy systému ochrany dětí.
V případě dalších dotazů prosím kontaktujte:
Mgr. Martina Špittová
PR specialista
tel. č. + 420 730 862 526
Society for All (SOFA)
Jsme nezisková organizace Society for All (SOFA). Už více než dekádu konzistentně a usilovně pracujeme na změnách, díky kterým je stále více škol, v nichž všechny děti zažívají přijetí a úspěch. Bez ohledu na startovní podmínky dostávají šanci stát se sebevědomými dospělými, kteří znají svou cenu a místo ve společnosti.