Prevence násilí v blízkých vztazích

V roce 2022 policie evidovala 13 180 případů násilné kriminality. Data za rok 2023 jsou obdobná. Jen za rok 2023 došlo k vykázání násilníků ze 1090 domácností, v nichž žilo přes 1300 dětí! Ale ve skutečnosti je výskyt násilí v české společnosti ještě vyšší. Většina případů se totiž odehrává v blízkých vztazích a policii není zpravidla včas oznámena.  

Násilí je chápáno jako akt namířený proti druhému člověku, který mu má ublížit, způsobit mu bolest, zastrašit ho nebo ponížit, aby jednal proti své vůli, respektive nejednal podle své vůle. Násilí má navíc dalece přesahuje vztah oběti a násilníka. Propisuje se do jejich sociálních kontextů, je problémem zdravotním, justičním i ekonomickým. 

Velmi závažné je domácí násilí, k němuž dochází v rodině či domácnosti anebo mezi bývalými či stávajícími manželi, partnery či osobami blízkými − bez ohledu na to, zda násilná osoba sdílí nebo sdílela společnou domácnost s osobou ohroženou tímto násilím. Problémem, který nedovoluje domácí násilí adekvátně řešit, je jeho tabuizace.   

Partnerské násilí se potom často objevuje od prvních vztahů, zkušenost s ním má 30−40 % mladých lidí! Násilí přitom není vrozené, ale pokud dospívající projdou v dětství negativní zkušeností spojenou s násilím, kdy v rámci sociálního učení vnímají násilí jako součást vztahů, sami se stávají ohroženými: jako potenciální oběti i původci násilí.   

Jak navíc prokázala tzv. ACE study špatné zkušenosti z dětství mají i další negativní důsledky. Horší zdravotní stav včetně psychických obtíží, kardiovaskulárních nemocí, vyšší riziko závislostí i problematické partnerské vztahy ohrožené přenosem násilí. A víme, že s jednou či více negativními zkušenostmi se ve věku 0−18 let setkává v průměru 16 osob z pětadvaceti!   

Zastavit tento přenos může především nespecifická a specifická primární prevence. To předpokládá i zaměření na získávání socio-emočních dovedností, které jsou klíčové pro péči o wellbeing. A vzdělávání dospívajících v období, kdy vstupují do prvních partnerských vztahů.   

 

Posouváme vzdělávání v otázkách prevence násilí v blízkých vztazích

Školám nabízíme ucelené preventivní programy  
Pro teenagery jsme ve spolupráci s Centrem Locika a Alternative to Violence vytvořili preventivní program za využití dánského filmu Všude dobře, doma nejlíp?, který ilustruje viditelné i skryté formy násilí v blízkých vztazích. Program je vhodný pro všechny základní a střední školy, ale i pro dětské domovy a výchovné ústavy, nízkoprahová zařízení pro děti a mládež a další sociální služby pracující s mladistvými.   

Soustředíme se na svědky, oběti i pachatele  
Pokládáme za zásadní ošetřit všechny, kdo se s násilím v blízkých vztazích setkají. Preventivní program proto nabízí záchytné a bezpečné body pro ty, komu se
s násilím někdo svěřil, pro ty, kdo jej zažívají na vlastní kůži, ale i pro ty, kdo se jej dopouštějí. Činíme tak v naprostém souladu s legislativními předpisy v oblasti sociálně-právní ochrany dětí.   

Školíme nové lektory a lektorky prevence  
Abychom zajistili co nejširší dopad vzdělávání v oblasti prevence násilí, školíme nové lektory a lektorky například z řad školních psychologů, kteří pak mohou preventivní program Blízké vztahy bez násilí sami zaštiťovat.