Podpora wellbeingu ve škole
Kurz interaktivní cestou napomáhá porozumět konceptu wellbeingu a jeho významu pro učitele i žáky. Účastníci objeví praktické způsoby, jak posílit svou duševní pohodu v osobním i pracovním životě, a seznámí se s nástroji pro vytváření pozitivního a podporujícího vzdělávacího prostředí. Společně pak nachází konkrétní opatření ke zvýšení celkového wellbeingu na jejich škole.
Lektor
Cena
cena na vyžádání
Forma
prezenční
Pro koho
pro ZŠ
Anotace
Wellbeing je podmínkou proto, abychom mohli naplno rozvíjet svůj potenciál a žít spokojeně po boku ostatních. Výrazně ovlivňuje kvalitu našeho života, ať už po stránce osobní nebo pracovní. Umožňuje nám zvládat stres, uplatňovat naše silné stránky i navazovat a udržovat pozitivní vztahy. Jako takový je ve školním prostředí důležitou podmínkou pro pracovní naplnění pedagogů i školní úspěch žáků a studentů.
Cílem kurzu je podpora wellbeingu ředitelů, učitelů a dalších pracovníků školy, stejně jako žáků a studentů. V 16 hodinách se účastníci seznámí s konceptem wellbeingu, jeho oblastmi a významem pro pracovní výkonnost a vzdělávací výsledky. Kurz zahrnuje teoretické základy, jako je vztah mezi wellbeingem a základními potřebami či vliv stresu na naše chování a prožívání. Důraz je kladen na aktivní zapojení účastníků. Ti si například vyzkouší různé techniky regulace stresu a naučí se, jak efektivně mapovat potřeby sebe samých i jejich žáků. Důležitou součástí školení je sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe.
Významná část kurzu je věnována mapování současné situace podpory wellbeingu ve škole. Účastníci hodnotí účinnost stávajících opatření a následně navrhují, jaká další by pro zvýšení spokojenosti a duševní pohody pedagogů a žáků uvítali. Kurz končí reflexí, kde dojde nejen ke shrnutí získaných poznatků, ale zejména k naplánování konkrétních kroků pro zlepšení celkového wellbeingu školy.
Obsah kurzu:
- Úvod do konceptu wellbeingu a jeho význam pro duševní zdraví a výkonnost.
- Vztah wellbeingu k základním potřebám a vliv stresu na naše fungování.
- Principy podpory wellbeingu ve škole a jejich konkrétní příklady.
- Aktivity zaměřené na porozumění stresu, jeho příčinám a regulaci.
- Hodnocení individuálního wellbeingu žáků a pracovníků škol.
- Současná podpora wellbeingu ve škole a identifikace oblastí pro zlepšení.
- Plánování opatření pro podporu wellbeingu žáků a pedagogů.
- Sdílení dobré praxe a reflexe.
Na závěr vám vystavíme "Osvědčení o absolvování kurzu" (v elektronické podobě) a zašleme e-mailem podklady z kurzu.
Případné dotazy směřujte na e-mail: akademie@so-fa.cz