Partnership for Education 2030+

We are one of the founding organisations of the project, whose aim and purpose is to connect the major actors in education and to contribute to mutual understanding and coordination of their activities. Our common goal is to improve educational outcomes, promote wellbeing and reduce educational inequalities in Czech schools.

About the project

Origin of the project

  • The 2030+ Partnership was launched in 2020 with the signing of seven major platforms in education. 
  • Until autumn 2022, the 2030+ Partnership was one of the initiatives of the Standing Conference of Associations in Education, z. s. (SKAV)
  • The separate institute Partnership for Education 2030+ was established and registered in November 2022.

Objectives of the project

  • The Partnership for Education 2030+ identifies itself with the objectives defined by the Ministry of Education in the Strategy for Education Policy of the Czech Republic until 2030. We want to actively contribute to the achievement of these goals and thereby significantly and universally improve children's learning. 
  • Two working groups, including our experts, are working on the implementation of the 2030+ Partnership goals. 

SOFA cooperation

Our experts are members of both working groups.

  • The Wellbeing Working Group focuses on creating good conditions for learning by meeting children's basic needs (e.g. feeling safe). We aim to eliminate excessive stress that is harmful to children and to help children learn to manage everyday stress.
  • The focus of the Middle Link Working Group is to provide targeted support to schools and to establish the role of liaison between the Ministry of Education and schools, particularly in providing feedback, assistance and support to individual schools.


  • Outputs from the working groups are recommendations, expert suggestions and examples of good practice on the topics addressed, which are shared with key education stakeholders.
  • Members of both working groups include representatives of the Ministry of Education Youth and Sports and CSI as consultative partners, making the outputs of the working groups available to education policy makers.

News

SOFA representatives in the project

Foto PhDr. Lenka Felcmanová, PhD.

PhDr. Lenka Felcmanová, PhD.

Wellbeing Working Group Leader

Foto Mgr. Lenka Hečková

Mgr. Lenka Hečková

Member of the Management Board

Foto Mgr. Anna Kubíčková

Mgr. Anna Kubíčková

Member of the Wellbeing Working Group

Foto doc. PhDr. Zbyněk Němec, Ph.D.

doc. PhDr. Zbyněk Němec, Ph.D.

Member of the Working Group Middle Article

Materials

Doporučení k systémové podpoře dětí s SVP

Doporučení k systémové podpoře dětí se speciálními vzdělávacími potřebami při vzdělávání distančním způsobem Po uzavření speciálních škol se aktuálně většina dětí se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP) vzdělává distančním způsobem. Děti se SVP a jejich rodiny potřebují k distančnímu vzdělávání maximální možnou podporu ze strany školy i systému.

Chceme lepší atmosféru ve školách aneb ...

Publikace přináší užitečné tipy a inspirace, které vzešly z šetření provedeného na jaře 2021 na 72 základních školách z celé republiky sdružených v Asociaci ředitelů základních škol (AŘZŠ). Na vytvoření ankety se spolupodílela Pracovní skupina Partnerství pro vzdělávání 2030+ Wellbeing, kterou vede místopředsedkyně ČOSIV Lenka Felcmanová.

Manuál pro distanční výuku

Z dat MŠMT vyplývá, že necelá třetina škol přistoupila při pololetním hodnocení žáků ke kombinaci známek a slovního hodnocení. Hodnocení při distanční výuce by dle člena Pracovní skupiny pro systémové řešení podpory wellbeingu ve vzdělávání projektu Partnerství pro vzdělávání 2030+ Františka Halady mělo zohledňovat i specifické skutečnosti, které vzdělávání v distanční formě ovlivňují.

Těšíme se do školy

Dokument Těšíme se do školy přináší doporučení pro základní školy k podpoře návratu žáků k prezenční výuce.

Official project websites

shape