Jak probíhal odborný seminář Wellbeing a prevence násilí v blízkých vztazích
9. března 2023
Na konci února proběhl odborný seminář v rámci projektu zaměřeného na podporu duševního zdraví dětí a adolescentů s názvem Wellbeing a prevence násilí v blízkých vztazích. Seminář byl určen všem, kteří se zajímají o podporu wellbeingu ve školách, rozvoj socio-emočních dovedností žáků a primární prevenci rizikového chování. Seminář proběhl pod záštitou Magistrátu hlavního města Prahy na Staroměstské radnici. Sešlo se na něm šest desítek účastníků z řad odborníků i studentů fakult připravujících učitele se zájmem o uvedená témata.
Program přinesl řadu zajímavých hostů z českého i zahraničního prostředí. Úvodního slova se ujala předsedkyně Lenka Felcmanová, která představila opatření přispívající k podpoře wellbeingu ve školním prostředí. Následovalo představení australské metodiky RRRR, která učí žáky základních a středních škol sociálním a emočním dovednostem manažerkou projektu Veronikou Bačovou. Soubor metodik pro jednotlivé ročníky ZŠ a SŠ je v tomto školním roce pilotován v několika školách na Mostecku a v Praze. Pro české prostředí upravené metodiky budou školám k dispozici na začátku příštího školního roku. Zajímavým momentem semináře byl rozhovor s vyučujícími z pilotní školy SŠT Most Andreou Hříbalovu a Miroslavou Dvořáčkovou, které představily první zkušenosti z pilotáže se svými žáky.
Závěr semináře patřil člence expertního týmu projektu Barboře Jakobsen, která působí jako psycholožka v partnerské organizaci Alternative to violence (ATV) z Norska. Ve svém příspěvku popsala zkušenost ze své praxe v práci s rodinami zasaženými násilím v blízkých vztazích v Norsku a představila edukační film zaměřený na téma násilí v blízkých vztazích Všude dobře, doma nejlíp?, který lze po proškolení využívat v aktivitách primární rizikového chování s žáky 2. stupně ZŠ a SŠ.