Otevřená výzva: Podpořte včasné schválení novely školského zákona!
14. dubna 2025
Novela školského zákona je jedinečnou šancí na lepší vzdělávací systém pro 170 000 učitelů a téměř dva miliony dětí. Sedmnáct organizací včetně SOFA, které dlouhodobě usilují o rozvoj kvalitního, moderního a otevřeného vzdělávacího systému v České republice, společně vyzvalo poslance a poslankyně, aby zajistili včasné projednání novely zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon).
Proč je novela školského zákona pro vzdělávací systém klíčová?
→ 7 z 10 dětí vykazuje známky střední či těžké deprese nebo úzkosti, 90 % dětí se do školy netěší a mnohým chybí motivace k dalšímu vzdělávání. Novela zajistí institucionalizaci pozice školních psychologů, speciálních a sociálních pedagogů. Tyto pozice jsou klíčové pro wellbeing žáků i učitelů a podporu psychického zdraví i bezpečného prostředí v třídních a školních kolektivech, ale z důvodu problematického financování a nestability těchto pozic je jich ve školách závažný nedostatek.
→ 40 % absolventů učitelství se necítí po ukončení studia připraveno k výkonu učitelského povolání, ve školství chybějí tisíce pedagogických pracovníků. Novela proto zavádí systémovou podporu pro provázející učitele, kteří hrají zásadní roli při přípravě a praxi budoucích pedagogů.
→ Stávající systém financování škol neumožňuje efektivně reagovat na sociální znevýhodnění žactva a specifické potřeby dětí v heterogenních kolektivech. Novela zavádí tzv. indexaci škol, která umožní nastavit spravedlivější financování podle náročnosti poskytovaného vzdělávání.
→ Pro úspěšné začleňování a školní úspěšnost žáků s odlišným mateřským jazykem je stěžejní jazyková příprava a cílená podpora v rozvoji českého jazyka. Kromě 100 000 dětí s cizí státní příslušností přicházejí do českých škol i žáci s českým nebo dvojím občanstvím, které dlouhodobě žily v zahraničí nebo v rodinném prostředí komunikují jiným jazykem a tuto formu podpory potřebují také. Novela přináší zásadní změnu – rozšiřuje nárok na jazykovou přípravu i na občany ČR s nedostatečnou znalostí českého jazyka.
Celé prohlášení společné výzvy si můžete přečíst zde.